Jednostavne pisanice
Rijetko bojamo uskrsna jaja, naviše zbog toga jer je za uspješno ukrašavanje potrebna vještina koju u našoj kući nitko nema. Tijekom godina smo pokušavali različite tehnike, ali redovito su rezultati bili razočaravajući pa smo pisanice izrađivali sve rjeđe i napokon odustali.
Ove godine sam odlučio pronaći neku “mehaničku” tehniku za koju je jedino važno da se disciplinirano provede pa će i početnika nepogrešivo dovesti do dobrih rezultata i koja će uspješno maskirati naše neiskustvo i nedostatak vještine.
Uglavnom, Internet je pun različitih ideja a ja sam izabrao onu koja mi se činila realno prikazana, dovoljno jednostavna, s pristojno izgledajućim rezultatima. Radi se o kombinaciji bojanja ljuskom ljubičastog luka i umjetne, ali jestive boje.
Istina, već smo pokušavali bojanje ljuskom luka, ali nikad nam to nije uspijevalo jer prenesena boja na ljusku jaja nije bila dovoljno intenzivna, pa je konačni efekt bio nekako prozirno dosadan.
Ovaj postupak je drugačiji. Naime, u njemu je ključna ženska čarapa kojom se ljuske luka, kao i izrezani papirići preko kojih se postižu oštri rubovi boje, čvrsto priljubljuju uz jaje.
Najprije sam kupio ljubičasti luk, skinuo sloj kore i izrezao ga na male komadiće. Nakon toga sam izrezao najjeftinije ženske čarape koje sam za tu svrhu kupio u trgovini te ih na jednom kraju vezao debelim koncem. Izrezao sam papiriće te pripremio plastične vezice.
Onda sam ubacio jaje i izrezanu ljusku te papiriće i sve skupa učvrstio plastičnom vezicom jer je to najjednostavnije učiniti uz istovremeno natezanje rubova čarape.
Nakon toga sam sve skupa ubacio u hladnu vodu i kuhao deset minuta, a onda dodao zelenu boju te kuhao još pet minuta, a nakon toga izvadio umotana jaja i stavio ih na hlađenje.
Uglavnom, umjetna boja je obojila dijelove jaja koje nisu bili prekriveni ljuskom luka ili izrezanim papirom.
Krajnji efekt nije loš, konačni efekt je skladna višebojna mozaična struktura, koju smo uklopili u cvjetni aranžman od balkonskog cvijeća.